Welcome to the Quilting Board!

Already a member? Login above
loginabove
OR
To post questions, help other quilters and reduce advertising (like the one on your left), join our quilting community. It's free!

Results 1 to 8 of 8

Thread: Question for those who sell what they make...

  1. #1
    Senior Member blzzrdqueen's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Albany, NY
    Posts
    570
    How do you break down what you charge for your craft? How do you know what to charge in your pricing for material when you don't remember how much you paid for what you use out of your stash? I'm making bags to sell on my etsy site and I need to include in my pricing the cost of my materials, but I'm using from my stash and don't remember what I paid for it. How detailed should I get when breaking down my pricing (for myself, not customers) and can you give me examples?

    Thanks in advance!!

  2. #2
    np3
    np3 is offline
    Power Poster np3's Avatar
    Join Date
    May 2010
    Location
    Bakersfield, CA
    Posts
    17,265
    Blog Entries
    7
    I use what it would cost me to replace the fabric now. Because to make another one, that's how much it would cost you.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    231
    Blog Entries
    1
    u need 2 chg a little more, because of your time, and it does take time.

  4. #4
    Super Member Tink's Mom's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    chicago, IL
    Posts
    9,508
    Quote Originally Posted by np3
    I use what it would cost me to replace the fabric now. Because to make another one, that's how much it would cost you.
    This is the way...You may have been able to get the fabric on clearance, but to replace a bag in your stock it will cost $ x.xx.
    Don't forget to pay yourself.

  5. #5
    Senior Member blzzrdqueen's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Albany, NY
    Posts
    570
    Quote Originally Posted by lucy78
    u need 2 chg a little more, because of your time, and it does take time.
    I know, that will be included

  6. #6
    Power Poster
    Join Date
    May 2008
    Location
    MN
    Posts
    15,442
    Quote Originally Posted by np3
    I use what it would cost me to replace the fabric now. Because to make another one, that's how much it would cost you.
    That's the cost basis I would use, too.

  7. #7
    Super Member ckcowl's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Northern Michigan
    Posts
    9,402
    if you are serious about taking on a (selling- market) you really first off need to get organized---and save reciepts!
    if you are going to make money with your craft at some point you will have to pay some taxes= good records are a must- and can save you (TONS!)

    if you are using your stash you already paid for your fabric- so what is the average you spend on your fabrics? do you shop at wally world and hit the $1 a yard tables? do you use only lqs fabrics and pay anywhere between $8.99 & $11 a yard?
    figure out your average- and write it down==if that is the amount you think reasonable. lots of times we figure (about) 3 times the cost of materials- as a pretty fair starting point. some people decide their time is worth a certain amount (like i charge $20 an hour for sewing for people--like hemming- mending--home dec sewing)
    when i am selling items i've made i do not bother figuring out if i used 6" of this or a yard of that- i kind of (guest-amate) the total amount of fabric used- it its a purse with 1 1/2 yards of fabric in it- then i use my average fabric price with that amount---i don't worry about individual---but i have all receipts for every piece of fabric used.
    you need fabrics/materials receipts also if you are planning on using donations for tax purposes.

  8. #8
    Super Member brushandthimble's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    North of Boston, MA, USA
    Posts
    3,630
    Quote Originally Posted by np3
    I use what it would cost me to replace the fabric now. Because to make another one, that's how much it would cost you.
    Ditto
    even when I buy on sale I price as if I paid retail.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  

SEO by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.