Welcome to the Quilting Board!

Already a member? Login above
loginabove
OR
To post questions, help other quilters and reduce advertising (like the one on your left), join our quilting community. It's free!

Page 1 of 3 1 2 ... LastLast
Results 1 to 25 of 66

Thread: Prices

  1. #1
    Super Member Lisanne's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    East Coast
    Posts
    2,214
    The price of a quart of milk is now over a dollar. I've heard/read that there's some inflation, and I've noticed that other items are holding steady pricewise.

    Just wondering what you're all noticing around the country regarding the prices of things.

  2. #2
    Honey's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Central Wisconsin
    Posts
    1,684
    My DD keeps close track of what she spends for grocerys for her family. She told me the other day that her grocery bill has gone up almost $100 every 2 weeks in the past 18 months. For us, every utility has gone up as well as taxes. And we won't even discuss gasoline!

  3. #3
    Moderator littlehud's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    SW Iowa
    Posts
    32,957
    I don't even want to think about it. My wages are not keeping up with inflation. What's a girl to do.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Colorado
    Posts
    1,657
    I'll have to look tomorrow. Honestly I quit looking at the prices of things when gas went so high.....I figure it is what it is and I just have to pay the price if I want it...but now you've got me curious!

  5. #5
    Super Member judy_68's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Ohio
    Posts
    1,420
    A quart of milk????? I can't even imagine only buying a quart of milk. We go through 3 - 4 gallons of mild a week.
    Judy in Ohio

  6. #6
    Super Member judy_68's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Ohio
    Posts
    1,420
    Milk that is.. lol

  7. #7
    Power Poster earthwalker's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Perth, Western Australia
    Posts
    10,327
    You are not alone...in the last 12 months our electricity prices went up 23.28%, fuel by about 15%. Food prices are constantly sneaking up and it is cheaper to buy junk food than fresh fruit and veggies. Retirement for us is getting a distant dream!

  8. #8
    Super Member butterflywing's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    currently central new jersey
    Posts
    8,700
    milk here is anywhere from $2.99 to $3.99 per gallon. the lowest price consistently is walgreen's. the highest is A & P.

  9. #9
    Honey's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Central Wisconsin
    Posts
    1,684
    My DH is a diabled vet, so our checks haven't kept pace with rising prices either. Discretionary funds are at an all time low. Our grocery tab has gone up at least $200 a month over the last year or so. We don't buy anything different or extravegant. We had a pellet stove installed to offset our gas heating bill. That has helped.

  10. #10
    Super Member peaceandjoy's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    The Finger Lakes of upstate NY
    Posts
    2,363
    Yesterday I bought a gallon of milk for $1.68; it's regularly a loss-leader at Wegmans. I don't need a gallon, just me and I only use it for cereal for evening snacks every now and again. Would have bought the half gallon, but it was $1.65. For $.03 more, I got double and will.... freeze it? I know I can, neighbors used to when I was a kid (we were way out in the country - no shopping every day then, lol). I can't stand to drink it, unless w/ warm chocolate chip cookies. Grew up 3x per day, bleck. When DD's are home, we go through a lot as they both drink it, by choice. Give me water.

    For what it's worth, I can guarantee you the farmer isn't getting any more for the milk. My brother took over the small family farm when Dad died many years ago; he's often getting less per hundred weight (units that farmers sell milk in) than Dad did 40 years ago.

  11. #11
    Super Member mcdaniel023's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Indiana
    Posts
    3,602
    Blog Entries
    3
    I am a school food service manager. I do purchasing for 2100 lunches a day. We hear all the time that we should be serving fresh fruit and vegetables. Some of which are at an all time high right now. Grapes were 19.25/case when school started. Last week the price was 47.65. Needless to say, we are not serving those.

  12. #12
    Super Member Charlee's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    PNW (I wish it was the Ozarks!)
    Posts
    6,509
    Blog Entries
    6
    I'd say something political, as a joke mind you, but I don't wanna get spanked by Admin! :)

    Oregon is one of the most expensive places I've ever lived! Our income taxes for Oregon were higher than Federal this year, and yet they keep cutting things...I know that groceries cost the two of us about $350 or more a month...we don't spend much on gas since we live where we work....but even that is going up...

  13. #13
    Super Member canmitch1971's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Ontario Canada
    Posts
    1,391
    I hadn't noticed prices going up much here in Ontario but today when I was buying evaporated milk, I could not believe the price of it and the sweetened Eagle Brand milk was almost $4.00 a can. I was shocked!! It used to be about $2.79 an can and that was bad enough but this is ridiculous.

  14. #14
    Honey's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Central Wisconsin
    Posts
    1,684
    I think I'd probably agree with the political thing you were going to say, but we'll let that go! As far as farmers are concerned, I don't know how they make it. This used to be farm country, now there are hardly any. It's such a shame because it is a good way to grow up. I'm not sure how all of this will work out. I just pray that it does, and soon.

  15. #15
    Super Member butterflywing's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    currently central new jersey
    Posts
    8,700
    Quote Originally Posted by Charlee
    I'd say something political, as a joke mind you, but I don't wanna get spanked by Admin! :)

    Oregon is one of the most expensive places I've ever lived! Our income taxes for Oregon were higher than Federal this year, and yet they keep cutting things...I know that groceries cost the two of us about $350 or more a month...we don't spend much on gas since we live where we work....but even that is going up...
    try living in new jersey, one of the highest paying tax states in the nation.

  16. #16
    Super Member oksewglad's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Between the dashes of a tombstone
    Posts
    9,696
    Blog Entries
    1
    Quote Originally Posted by Lisanne
    The price of a quart of milk is now over a dollar. I've heard/read that there's some inflation, and I've noticed that other items are holding steady pricewise.

    Just wondering what you're all noticing around the country regarding the prices of things.
    Lisanne--My DH and I have been dairy farmers for the past 38 years. The year 2009 was the worst year ever for our farming operation as for all dairy farmers. We had record low prices that would equal just over a dollar per gallon for our whole sale prices. You don't want to know how much money we borrowed last year to stay in business and now have to pay the loan back. It makes one wonder why DH and DS work 14-15 hours a day, seven days a week. If your milk price is going up it hasn't been seen in our business.
    Sorry if I'm on a soap box, but kind of discouraging to have such a devastating year as we start to transition our farm to the next generation.

  17. #17
    Super Member peaceandjoy's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    The Finger Lakes of upstate NY
    Posts
    2,363
    Quote Originally Posted by Honey
    I think I'd probably agree with the political thing you were going to say, but we'll let that go! As far as farmers are concerned, I don't know how they make it. This used to be farm country, now there are hardly any. It's such a shame because it is a good way to grow up.
    Many of the huge farms in America - 1,000's and 1,000's of acres, and heads of cattle, are owned by foreign interests. We are already dependent upon some of those same countries for fossil fuels. Others are from countries from which we import many manufactured goods.

    Try not to think too much about it, it's scary! My mom says that Americans live too far from the land - meaning that without going to the store to buy milk, eggs, meat, bread, packaged goods, people don't know how to survive. Oh my gosh, I just realized I'm getting old - I'm starting to think my mother is right :shock:

  18. #18
    Super Member oksewglad's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Between the dashes of a tombstone
    Posts
    9,696
    Blog Entries
    1
    Quote Originally Posted by canmitch1971
    I hadn't noticed prices going up much here in Ontario but today when I was buying evaporated milk, I could not believe the price of it and the sweetened Eagle Brand milk was almost $4.00 a can. I was shocked!! It used to be about $2.79 an can and that was bad enough but this is ridiculous.
    Is there sugar in the Eagle milk--check the price of sugar.

  19. #19
    Super Member Lisa_wanna_b_quilter's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    The middle of an IL cornfield
    Posts
    7,024
    Blog Entries
    1
    Milk is $3.39 a gallon. I have no clue how much a quart is. Or even if our stores sell quarts.

    Gas $2.68 today. Sourdough bread $2.99 a loaf. School required volleyball shoes $90. (Thank goodness my daughter didn't want to play this year.)

  20. #20
    Super Member canmitch1971's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Ontario Canada
    Posts
    1,391
    I would imagine sweetened condensed milk is loaded with sugar.

  21. #21
    Super Member butterflywing's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    currently central new jersey
    Posts
    8,700
    Quote Originally Posted by Lisa_wanna_b_quilter
    Milk is $3.39 a gallon. I have no clue how much a quart is. Or even if our stores sell quarts.

    Gas $2.68 today. Sourdough bread $2.99 a loaf. School required volleyball shoes $90. (Thank goodness my daughter didn't want to play this year.)
    for a school to require shoes or anything else that costs $90 is absurd. the pta or the parents of the team kids should definitely oppose this.
    btw, here in new jersey where the oil is refined and the ugly oil tanks blot out the sun, the gas prices are still 2.43 today. last week they were 2.53. that's with no cross country trucking.

  22. #22
    Super Member Lisanne's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    East Coast
    Posts
    2,214
    Thanks for all the replies!

    When I gave the example of milk, it was because milk usually holds steady. I wasn't blaming the dairy farmers for the price increase. In fact, that hadn't even occurred to me. Milk is usually a loss leader, so maybe stores have decided to do away their loss leaders. Wegman's seems to be the best price-wise on milk. It's been over a dollar (for that quart - I live alone and rarely use even that much up before it goes bad) for a few weeks now at most places. Today I didn't feel like fighting Sunday crowds at Wegman's, so I got it at Giant for, I think, $1.01. Wal-mart actually has the highest milk prices, like 20 cents higher for the same brand, same size.

    Usually I rant about green peppers costing $3.99/pound, but this year the highest I've seen so far is $2.49, and most stores are regularly selling them for $1.69 - $1.99. I still remember the days of 99 cents being the non-sale price. Oh, well.

    mcdaniel023, grapes, at this time of year? They're not in season. They're actually on sale for $1.29/pound this week (I know, that's retail), which just astonishes me even if they are imported. They're rarely that low even in the summer.

  23. #23
    Super Member Lisanne's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    East Coast
    Posts
    2,214
    Honey, that seems to be a huge increase in your DD's grocery bill!

    Earthwalker, I just cringe when I look at my utility bills. Did electricity get deregulated everywhere this month, or is it just PA? Anyway, electric bills are supposed to go up 30%, they tell us. And it's not like I can do without utilities.

    Quote Originally Posted by peaceandjoy
    My mom says that Americans live too far from the land - meaning that without going to the store to buy milk, eggs, meat, bread, packaged goods, people don't know how to survive.
    It's true. If you don't grow up on a farm or with a backyard garden, you're helpless without grocery stores. That's true of me especially, being an apartment dweller.

    lisa_wanna_b_quilter, I can't even judge the price of bread. Bread ranges from 99 cents for the store brand version of Wonder Bread, to over $2 for the name brand Wonder bread rivals, to $3.99 for more upscale breads, to $5 and $6 for bakery loaves. Not that there are bakeries around any more. (By bakery, I mean a place that makes the bread that day, from scratch, not the mass produced, pre-frozen dough that the supermarkets heat up on the premises and that has stuff in it to make last a week. Ooh, sorry, how did that off-topic rant work its way in?)

  24. #24
    Super Member Lisanne's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    East Coast
    Posts
    2,214
    butterflywing, NJ has the lowest gas prices in the nation, somehow related to that no-self-serve law you guys have. Gas is down 4 cents this weekend here, $2.65/gallon at the lower-cost places.

    (Tried to add that to my last post, but exceeded the 20 minute editing limit.)

    My apartment complex was taken over by the bank and is being managed by a property management company. Funny thing, they're lowering rents! Mine is to go down $125/month, starting in May - if I sign a year's lease. I'm month-to-month now, paying extra for it, and probably won't be able to stay. But we'll see.

  25. #25
    Honey's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Central Wisconsin
    Posts
    1,684
    Lisanne, she thought so, too, so went over it again. She has been buying basically the same things (I think most of us do) and that is what she came up with. She buys all her grocerys at walmart, because they are the least expensive. We don't have a great choice here. Walmart, Copps and to small locally owned grocerys. I can't wait for spring and planting our garden. Not huge, but we get a lot out of it and eat all those wonderful fresh veggies all summer and fall. I also will be canning more this year again. I used to do tons of it, but when the kids got on their own, i kinda cut back. I will start in June with strawberries (yummy jam) and go from there. The problem is that so many young people don't know how and don't have time with both parents working to make ends meet. I try to do enough for all of us. We are also very lucky to have an excellent apple orchard just a few miles away.

Page 1 of 3 1 2 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  

SEO by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.