Welcome to the Quilting Board!

Already a member? Login above
loginabove
OR
To post questions, help other quilters and reduce advertising (like the one on your left), join our quilting community. It's free!

Page 3 of 3 FirstFirst ... 2 3
Results 51 to 60 of 60

Thread: Question all you quilters

  1. #51
    Super Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Hamburg,Western New York State
    Posts
    4,314
    The bad thing about precuts is that there is always one or two patterns that you do not care for.

  2. #52
    Super Member cpcarolyn's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Moscow Id
    Posts
    3,284
    Thanks for the great info.

  3. #53
    Power Poster
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Charleston SC
    Posts
    10,725
    It is cheaper to cut your own but faster to buy it already cut..Depends on what you are making and how fast you want it done. I buy it on sale at times but not often.

  4. #54
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Orlando, FL
    Posts
    413
    Quote Originally Posted by Scissor Queen View Post
    Pre-cuts aren't all that much more than yardage. And of course a store somewhere is bound to have some on sale. And just because you're using pre-cuts doesn't mean you can't design your own pattern.

    There are also people that have problems cutting and pre-cuts give them a head start.


    I find the cost to be prohibitive unless they are on sale. I just bought my first pre-cuts - bali pops. There are 40 strips in the bali pop - no repeat. When not on sale they run about $40 - which works out to be about 14.40 per yard - much more than just a yard of fabric. I was lucky enough to get mine on sale for 29.99 - which works out to be about 10.80 per yard.

    Calculation for cost per yard:
    40 strips X 2.5 inches = 100 inches
    100 inches divided by 36 inches = 2.77777 yards
    $40 divided by 2.77777 yards = 14.40 per yard

    Based on the price, the only reason I would buy a precut when it is NOT on sale, is if I needed the variety of prints AND I only needed 1 or 2. I was buying to make a couple of bags - which only needed 1 pack each.

  5. #55
    Power Poster MadQuilter's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    ELVERTA, CA
    Posts
    15,276
    Blog Entries
    1
    Not sure the question has been answered: Jelly Roll is 2.5"xWOF (42-44") . Charms are 5" square and Layer Cakes are 10" square. You generally get one (or two) pieces from an entire fabric collection depending on how they are bundled. If you want to have the selection of the entire collection, then these precuts are a good choice because buying yardage of each print in the collection would be more expensive. Yes, you pay more if you review yardage price but it may be worth it in the selection.

    I have bought Jelly Rolls for the Jelly Roll Race and for the Summer Fun quilt from Jenny Doan's pattern. I have used charms to make Apple Core cuts (little waste) and I also use them for DP9 kid quilts.

    Precuts are a great selection when you don't want to (or don't have time to) cut your own yardage.
    Martina
    Life, Liberty, and the Pursuit of Fabric!

  6. #56
    Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Louisiana for 50yrs
    Posts
    4
    Blog Entries
    1
    Tnx Becca, for that Link b/c everyone should go there for those cuts/measurements....

  7. #57
    Super Member GailG's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Louisiana
    Posts
    6,764
    jodiemarlin, thanks for the link. Great information! I've not purchases the pre-cuts, but will be able to make my own.
    One step at a time, always forward.

  8. #58
    Senior Member jollyquilting's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Co
    Posts
    848
    I do both, but like the jelly rolls because of the variety in coordinated colors Of course, I also am a sucker for gadgets too.
    Jo

  9. #59
    Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Texas
    Posts
    95
    THese precuts are coordinated colors that make it easier for those quilters who have difficulty selecting colors...I work part time in a quilt shop and many times customers simply do not want to decide on colors and the precuts are perfect for them..If you are good with color matching and have a certain color or theme, then it might be you would prefer to cut your own. Many patterns help new quilters use these precuts and helps you learn the quilting process...I suggest you try one and find a simple pattern, like those of Missouri Star Quilt Co. videos and see for yourself what you like best...Good luck with your quilting journey! Layer cakes are 10" squares, charm packs are 5" squares and jelly rolls are 2 1/2" x width of fabric (usually 43" to 44"). There are other sizes as well..go to Moda Bake Shop and select the tab for Measurements..wonderful site for free patterns as well...Sorry this is so long!
    Last edited by tjbeaver; 07-16-2013 at 04:28 AM.
    TJ

  10. #60
    Super Member misseva's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    East Arkansas
    Posts
    2,418
    Blog Entries
    3
    I like precuts too. I live so far away from a fabric store and ordering 10" layer cakes or charm 5" packs is a good way to get a variety of different coordinated fabric.
    TwandasMom

Page 3 of 3 FirstFirst ... 2 3

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  

SEO by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.